Evde Hemşire Hizmeti

Evde Hemşire Hizmeti

Hemşirenin temel rolü bakımdır ve iyileşme süresi boyunca hastanın yeniden sağlığını kazanması için yardımcı olur. Bakım verici rolünde hemşire, sağlığı geliştirmek için hastanın biyolojik, psikolojik, sosyolojik ve kültürel olarak ihtiyaçlarını belirler ve hastalık sürecine özel bakım planı oluşturup uygulayarak iyilik durumunu yeniden kazanmasını sağlar.

Hemşire tedavi ve bakımı programlayıp uygularken hastanın gereksinimlerini saptayarak uygulama yapar, özellikle gereksinimlerini kendi karşılayamayan bireylerin gereksinimlerini karşılayarak rahatlamasını sağlar.

Bunlarla birlikte, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini arttırma, hastalığa bağlı sorunlar ile baş etme ile ilgili kendi olanaklarını, kaynaklarını tanımaları ve kullanmaları konusunda danışmanlık ederek süreç yönetimine katkı sağlar.

Makro Evde Sağlık Hizmeti olarak görevlendirilen profesyonel Hemşirelik hizmetinin uygulama alanları

  1. Hemşire, hekim tarafından hastaya hazırlanan tedavi planının (order) uygulayıcısıdır.
  2. Hastanın tedavisi süresince öncelikle günlük yaşam bulguları (ateş, nabız, tansiyon) değerlendirilir. Hastaya günlük; ilaç, enjeksiyon veya serum gibi yapılması gereken tedavileri uygular.
  3. Hastanın hekimi, hasta için belli aralıklarda rutin kan tahlilleri isteyebilir. Evde hemşirelik hizmetini veren özel hemşire, istenilen kan tahlillerine göre evde kan alma işlemini yaparak, bağlı bulunduğu laboratuvara gönderir.
  4. Evde hemşire, hastanın günlük rutinleri hariç ihtiyaç olması halinde farklı branş hekimlerini, fizik tedaviyi, görüntüleme cihazlarını organize etmek üzere çalıştığı evde sağlık ve bakım hizmetini veren kurumu ile görüşür.
  5. Hastada sonda, solunuma destek cihazlar, peg (beslenmenin bir boru ile mideden sağlanması) veya trakeostomi (boğazda solunumu sağlamak için açılan delik) varsa bakımlarını ve değişimlerini yapar.
  1. Hasta yatakta ise; vücuttaki dolaşımın sağlıklı devam etmesini sağlamak ve yatak yarası açılmasını önlemek için 1-2 saatte bir hastaya pozisyonlama yapar. Hasta ev içerisinde dolaşabiliyor ise; ev hemşiresi ile birlikte küçük yürüyüşler yaparak hareketi sağlanır.
  2. Tedavinin yanı sıra hastanın bakımına yönelik tüm süreçleri de üstlenir. Hastanın beslenmesi, banyosu, kişisel hijyen ve alt bakımından özel hemşire sorumludur.
  3. Hastanın bakım ve tedavisi kadar önemli konulardan biri de, hastayla hemşire arasında oluşan bağdır. Bu bağ sayesinde hasta hemşiresini dinler, tedaviye karşı dirençli olmaz, tedavi süreci istenildiği şekilde devam ettirilir ve hizmet sorunsuz şekilde tamamlanır. Evde bakım hemşiresi bu ilgi, yaklaşım ve iletişimi hasta /hasta yakınları ile kurmak zorundadır.

        Tüm bu hizmetlerden faydalanmak veya detaylı bilgi almak için 7/24 bizlere Whatsapp danışma hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir